Recenzja książki „Głaskologia” Miłosza Brzezińskiego

Glaskologia Ksiazka Okladka Cover Photo

Recenzja książki „Głaskologia” Miłosza Brzezińskiego

Motywacja, to temat rzeka. Znanych jest wiele opracowań, badań, książek, publikacji i raportów, które mają przybliżyć źródła jej pochodzenia, wskazać sposoby wzmacniania, czy rozwijania. Książka „Głaskologia” autorstwa Miłosza Brzezińskiego, którą miałam ostatnio okazję przeczytać, dotyka właśnie tego obszaru – procesów motywacyjnych w bardzo szerokim ujęciu. Jest to jednak z pewnością pozycja nietypowa. Oryginalna, przewrotna, niezwykle mądra i wciągająca.

Niewątpliwą zaletą tej lektury jest fakt, że łączy szeroką wiedzę naukową, merytoryczne aspekty dotyczące motywacji z praktyką oraz konkretnymi przykładami, których doświadczamy na co dzień, nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. Autor powołuje się na liczne wyniki badań, raporty, doświadczenia, czy eksperymenty naukowe. Przedstawia modele z którymi można spotkać się w biznesie i psychologii. Wiedza ta podana jest jednak w bardzo humorystycznej formie, a cała książka napisana jest specyficznym językiem, z którym miałam okazję wcześniej się spotkać słuchając wywiadów i podcastów w których występował Miłosz Brzeziński. Czyta się ją jak pasjonującą opowieść, a nie jako poradnik, czy podręcznik akademicki.

Książka wyjaśnia dlaczego warto i jak, kiedy, w jaki sposób wspierać innych – jak robić to mądrze, jakimi sposobami oraz technikami, tak aby wzbudzić pożądane działanie lub zachowanie. Brzeziński podkreśla tutaj chociażby znaczenie zainteresowania drugim człowiekiem i jego pracą, potrzebę zrozumienia motywów jego postępowania, stawiania jasnych oczekiwań, dawania przyzwolenia na popełnianie błędów, wewnętrznej spójności, konsekwencji, jak również wagę pracy zespołowej, kooperacji i wsparcia zespołu oraz liderów organizacji.

Współpracy oraz wsparciu społecznemu poświęconych jest wiele fragmentów książki. W tym kontekście w głowie w szczególności zapadła mi metafora „chronienia plecków” oraz gęsi lecących w kluczu, w którym zawsze jest lider dostosowujący tempo lotu do najsłabszych, każdy ptak zna swoją pozycję w tymże układzie, rolę słabnących jednostek przejmują tymczasowo inni (aby tamten mógł się zregenerować), a całe stado oferuje sobie wsparcie ponieważ dążą do wspólnego celu podróży.

Głaskologia - Cytat z książki, motywacja, zaangażowanie, głaskologia, anita chabrowska

Książka podpowiada także co może powodować u ludzi odwrotny skutek, zatem spadek motywacji i pracę poniżej ich możliwości, wymieniając tutaj chociażby agresję, nadmierną krytykę, ignorowanie postępów bądź zaangażowania, zabranianie, zastraszanie, bądź wymuszanie na innych zachowań których oni sami nie akceptują.

„Głaskologia” porusza także tak istotny temat jak sens pracy i potrzebę celowości działań ludzkich. Odnosi się zatem do satysfakcji z wykonywanej pracy, którą niewątpliwie należy uwzględniać jako czynnik podnoszący zaangażowanie i efektywność, a która często jest ignorowana jeżeli chodzi o motywację w organizacjach.