Outsourcing marketingu w małej i średniej firmie. Na czym polega i jakie są plusy tego rozwiązania?

outsourcing marketing msp

Outsourcing marketingu w małej i średniej firmie. Na czym polega i jakie są plusy tego rozwiązania?

Outsourcing, to powierzanie innej, zewnętrznej firmie, części lub całości zadań, które wcześniej firma realizowała własnymi zasobami. Mówiąc prostszym językiem, jest to zlecanie firmom zewnętrznym działań, których nasza własna firma, z różnych przyczyn nie chce lub nie może wykonywać samodzielnie. Outsourcing marketingu odnosi się do jednej, konkretnej funkcji firmy, czyli marketingu – funkcji, którą mogą zlecić podmiotom zewnętrznym, takim jak agencje reklamowe lub freelancerzy.

Marketing w małej i średniej firmie

W klasycznym ujęciu, firmy same zatrudniają pracowników, którzy odpowiadają za działania marketingowe realizowane na jej rzecz. Nie korzystają z podwykonawców, firm zewnętrznych, nie zlecają marketingu innym firmom. Pracownicy lub pracownik odpowiedzialny za marketing nadzoruje wówczas całość procesu komunikacji, planuje budżet reklamowy i wykonuje wszystkie działania związane z promocją.

Kontaktuje się z drukarniami, grafikami, organizuje eventy, odpowiada za stronę internetową, social media, relacje z mediami oraz partnerami. Plusem takiego rozwiązania jest to, że właściciel lub osoby zarządzające, mają taką osobę na miejscu i wszystkie sprawy mogą omówić z nią bezpośrednio, niemalże natychmiast.

Zlecenie marketingu na zewnątrz to niższe koszty

Wykorzystanie outsourcingu marketingu posiada jednak wiele innych, znacznie większych korzyści. Po pierwsze, nie w każdej firmie zatrudnianie pracownika zajmującego się marketingiem, na cały etat jest opłacalne. Są bowiem marki, które funkcjonują wyłącznie sezonowo (lato/zima). Do pracy nad niektórymi eventami konieczna jest praca tylko przez kilka miesięcy, a nie przez cały rok.

W innych firmach z kolei, zakres obowiązków oraz zadań związanych z promocją nie jest aż tak obszerny, aby zatrudnianie pracownika na etat było korzystne finansowo. Istnieje oczywiście możliwość zatrudnienia osoby na pół lub część etatu, jednak zazwyczaj są to albo pracownicy z bardzo małym doświadczeniem albo traktujący pracę jako stricte dodatkową, nie wkładając w nią należytego zaangażowania.

marketing freelancer blog

W jeszcze innych przypadkach, właściciele bądź osoby zarządzające firmą widzą potrzebę zatrudnienia pracownika odpowiedzialnego za marketing, jednak okazuje się, że zadań oraz obowiązków jest tak dużo i są tak wyspecjalizowane, że niezbędne jest skorzystanie z zewnętrznej pomocy innych firm. Takie rozwiązanie sprawia, że firma zyskuje na elastyczności, a jakość świadczonych usług ulega poprawie, wskutek specjalizacji zadań.

Większość firm korzystających z outsourcingu funkcji marketingu zwraca także uwagę na fakt, że jest to rozwiązanie umożliwiające obniżenie kosztów i restrukturyzację zatrudnienia. Przyjęcie do pracy osób zajmujących się marketingiem, oznacza inwestycje w rekrutację oraz przeszkolenie pracowników, w stanowisko i narzędzia pracy (komputer, samochód, telefon, itp.). Jest to także comiesięczny koszt, ponoszony bez względu na chorobę, czy urlop pracownika. W przypadku zlecania działań marketingowych na zewnątrz, wynagrodzenie freelancera lub agencji jest wliczane w koszty księgowe, co stanowi dodatkową korzyść finansową.

Outsourcing marketingu odciąża organizację

Bardzo ważną zaletą outsourcingu marketingu jest także fakt, że firma sportowa może skupić się na swoim podstawowym, nadrzędnym profilu działalności, czyli tym co robi najlepiej. Zyskuje na tym jakość produktów i usług oraz zadowolenie klientów. Outsourcing marketingu odciąża firmę, dzięki czemu zyskuje ona na konkurencyjności.

Korzyści ze zlecania działań marketingowych firmie zewnętrznej jest zatem naprawdę sporo. Podsumowując, do najważniejszych korzyści outsourcingu marketingu należą:

  • korzyści finansowe (brak konieczności zatrudnienia specjalisty do spraw marketingu)
  • zlecenie usług marketingowych specjalistom
  • restrukturyzacja zatrudnienia
  • elastyczność operacyjna
  • specjalizacja zadań i funkcji firmy
  • możliwość koncentracji firmy na jej wiodących funkcjach (produkcyjnych lub usługowych)

Współpraca z freelancerem lub agencją

Outsourcing marketingu w praktyce polega na wyborze odpowiedniej agencji, bądź osoby (freelancera), które będą odpowiadały za część lub całość działań marketingowych firmy. Zazwyczaj współpraca pomiędzy firmą, a freelancerem realizowana jest na zasadzie ciągłej, to znaczy umowa podpisywana jest na dłuższy okres. Przejęcie działań marketingowych przez podmiot zewnętrzny nie jest natychmiastowe – wymaga czasu oraz wzajemnego zrozumienia, poznania historii, celów i planów zleceniodawcy, a także wzajemnego dostosowania stron.

Jakie działania marketingowe można outsourcować? Zasadniczo wszystkie, jednak warto to na początku dokładnie określić i zaznaczyć. Pełny outsourcing zakłada, że zewnętrznemu podmiotowi powierzana jest całość działań, zadań oraz obowiązków związanych z marketingiem.

W innych przypadkach możliwe jest na przykład zawężenie outsourcingu wyłącznie do działań realizowanych w internecie lub związanych powiedzmy z content marketingiem, social media lub Public Relations. Strony wspólnie uzgadniają zakres współpracy, jak również formę kontaktu, częstotliwość raportowania, wyznaczają osoby odpowiedzialne za współpracę i ustalają sposób podejmowania decyzji.