Jak zbudować silną markę? Pięć cech silnych marek

Employer Branding Marka Anita Chabrowska

Jak zbudować silną markę? Pięć cech silnych marek

Budowa silnej marki, to prawdziwa sztuka. Czasochłonna, wymagająca wytrwałości, odwagi, przemyślanej strategii oraz zrozumienia rynku i aktualnych trendów. Inwestycja w markę zwraca się jednak z nawiązką o czym świadczyć mogą sukcesy m.in. takich firm jak Google, Apple, Lego, Disney, Coca-Cola. Jakie są zatem cechy silnych marek?

#1 Silne marki są wyraziste i kreatywne

Konsumenci są obecnie nieustannie zalewani niezliczoną ilością materiałów i informacji na temat marek, produktów, usług, ofert i promocji. Powoduje to, że stają się coraz mniej wrażliwi na bodźce i reklamę. Zaczynają reagować obojętnością lub nawet wrogością wobec komunikatów, które do nich trafiają. Wskutek mnogości oferty, także w branży sportowej, wielu produktów lub usług nie rozróżniają lub nawet nie znają. Silne marki są jednak inne i wyłamują się ze schematu bezbarwności. Są oryginalne, wyraziste, kreatywne, świeże – wyróżniają się czymś spośród innych. Marki z dużym potencjałem, nawet z prostych produktów bądź usług tworzą elektryzujące, pożądane przez klientów towary.

#2 Silne marki są spójne

Konsekwencja w działaniu, również w marketingu, jest kluczem do sukcesu. Spójność oznacza realizowanie przez markę działań zmierzających w jednym, określonym wcześniej kierunku, zgodnie z ustaloną strategią marketingową. Warto oczywiście brać poprawki na obrany kurs i elastycznie reagować na pewne zdarzenia, jednak uleganie chwilowym modom, czy trendom może zachwiać harmonią i wprowadzić niepożądany chaos, także w umysłach konsumentów. Ważne żeby zarządzający marką wiedzieli jaką tożsamość ona posiada, jakim wartościom hołduje, jaka jest jej misja – wszystkie decyzje biznesowe powinny być bowiem z nimi spójne. Na reputacją i renomę pracuje się bardzo długo, a można bardzo szybko ją stracić – należy mieć to na uwadze również w przypadku marek.

#3 Silne marki tworzą społeczności

Jeżeli marka jest w stanie stworzyć społeczność wokół swojego produktu, usługi, firmy lub wydarzenia, to oznacza że posiada mocną pozycję na rynku. Wierni wyznawcy i fani marki, to bardzo cenny kapitał. Działają na rzecz marki, propagują informacje i angażują kolejne osoby, aby dołączali do zbiorowości jej wielbicieli. Mają też zazwyczaj ogromną wiedzę na temat tego, jak kształtuje się wizerunek marki i wychwytują wszelkie sygnały na ten temat, nawet wcześniej niż inni. Społeczność stworzoną wokół marki można wykorzystywać na różne sposoby, najważniejsza jest jednak współpraca na tym polu – entuzjaści marki powinni czuć się przez nią wyróżnieni, dlatego dobrze jest o nich dbać oraz zabiegać o ich życzliwość.Cechy silnych marek Anita Chabrowska Virgin

#4 Silne marki reprezentują ważne dla ich klientów wartości

Wartości marki stanowią jeden z podstawowych elementów jej tożsamości. Są też wyznacznikiem tego, w którym kierunku marka powinna zmierzać. Jeżeli wśród wartości, które kultywuje marka, znajduje się na przykład innowacyjność, to działania biznesowe i marketingowe powinny właśnie tej wartości przyświecać. Wartości marki w istotny sposób wpływają także na jej odbiór przez konsumentów. Klienci wyrażają się bowiem poprzez atrybuty marki, również te niematerialne. Wybierając dany produkt lub usługę chcą być pewni, że ich wybór jest zgodny z ich własnymi wartościami, sympatiami oraz przekonaniami.

#5 Silne marki wyzwalają emocje

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej cechy silnych marek, jeżeli tworzą one społeczności, reprezentują ważne dla klientów wartości oraz są wyraziste i kreatywne, to oznacza także zazwyczaj, że wyzwalają silne emocje wśród potencjalnych i obecnych klientów. Radość, pożądanie, ekscytacja – jeżeli klient doświadcza tych uczuć względem marki, to znaczy, że ma ona bardzo silną pozycję na rynku. Oczywiście odpowiednio kreowane działania marketingowe mogą skutecznie wzbudzać w klientach dodatkowe emocje i potęgować ich siłę.

Powyższy artykuł nie wyczerpuje tematu zarządzania markami, stanowi jedynie zbiór podstawowych informacji i wytycznych.