Filozofia Kaizen – małymi krokami do wielkiej zmiany

Filozofia Kaizen Recenzja Ksiazka

Filozofia Kaizen – małymi krokami do wielkiej zmiany

Jakiś czas temu czytałam książkę autorstwa Roberta Maurera „Filozofia Kaizen”, która została mi polecona przez trenera kursu coachingowego w którym uczestniczyłam. Publikacja ta stanowi świetne uzupełnienie technik i narzędzi stosowanych w procesie coachingu, który z założenia ukierunkowany jest właśnie na zmianę zachowań, nawyków lub działań klienta.

Czym jest filozofia Kaizen i kiedy możemy ją zastosować?

Wychodząc krótko od definicji, „kaizen” oznacza rozwijanie się małymi krokami i jest to technika, którą po raz pierwszy zastosowano w działaniach rządowych i gospodarczych w Ameryce w trakcie Wielkiego Kryzysu. Jeżeli pracujesz w środowisku korporacyjnym lub w przemyśle, to zapewne słyszałeś o tym podejściu w odniesieniu do modeli biznesowych. Autor książki przeniósł jednak tę doktrynę na grunt jednostki i starał się pokazać w jaki sposób każdy z nas może ją zastosować, aby się zmienić w wybranym obszarze.

Chęć zmiany, a nasz wewnętrzny opór

Każda zmiana budzi opór, a jest on tym większy im bardziej radykalnych zmian chcemy dokonać. Rzucenie palenia, regularne uprawianie sportu, zrzucenie 15 kilogramów, znalezienie lepszej pracy, zmiana podejścia do rozwoju osobistego, założenie własnej firmy, rozpoczęcie ryzykownego przedsięwzięcia, zmiana miejsca zamieszkania, ukończenie nowego kierunku studiów – te i wiele innych zmian jest na tyle złożonych, pracochłonnych i wymagających wyrzeczeń, że niewielu osobom udaje się je skutecznie zrealizować.

Początkowy entuzjazm… i słabnące zaangażowanie

Pisząc skutecznie, mam na myśli nie tylko samo rozpoczęcie procesu zmiany, ale trwanie w zmianie i/lub ukończenie podjętych działań. W końcu jak mówi słynne powiedzenie „Rzucanie palenia jest banalnie proste, robiłem to już tysiąc razy”. Wiele osób początkowo podchodzi do swoich nowych postanowień z wielkim entuzjazmem oraz zapałem, jednak z czasem cele stają się coraz odleglejsze i mniej realne do osiągnięcia. Dlaczego tak się dzieje? Z różnych przyczyn. Z braku wewnętrznej motywacji, braku wiedzy, braku sprzymierzeńców w zmianie, w wyniku napotkania przez nas na przeszkody i problemy, których nie przewidzieliśmy lub z którymi wydaje nam się, że nie umiemy sobie poradzić.

Oszukiwanie mózgu w procesie zmiany

Filozofia Kaizen zakłada jednak, że dzięki małym krokom, prostym działanioim, w perspektywie czasu możemy zrealizować duże zmiany, bez wkładania w cały proces ponadludzkiego wysiłku. Jak to zrobić? W skrócie, poprzez oszukanie własnego mózgu i stopniową zmianę utartych schematów zachowania. Dr Maurer w książce powołuje się na teorie ewolucyjne, podchodząc do tematu w sposób naukowy. Wyjaśnia funkcję ciała migdałowatego oraz opisuje reakcję „walcz albo uciekaj”, która nadal w dużym stopniu kieruje ludzkimi działaniami. Filozofia Kaizen opiera się na założeniu, że małe kroki w kierunku zmiany są na tyle proste do zrealizowania, że nie włączają naszej automatycznej reakcji obronnej. Z drugiej strony stymulują nas do kontynuowania działań w nowym kierunku i z czasem prowadzą do realizacji dużych celów.

Filozofia Kaizen Coaching Zmiany Cover

Stres, strach i lęk towarzyszący zmianom

Dla mnie osobiście bardzo cenny był fragment poświęcony lękom i niepokojom związanym z nowymi wyzwaniami. Wniosek z niego płynący jest taki, że strach jest naturalną reakcją i w zasadzie nie można go całkowicie zniwelować. Zmiany będą budziły nasz lęk, powodowały stres i nieprzyjemne uczucia. Jest to normalne! Nie możemy zakładać, że jeżeli „odpowiednio” podejdziemy do dużego wyzwania, to takie reakcje emocjonalne nas ominą. Jest to nierealne, gdyż nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować oraz przewidzieć. Powinniśmy zakładać zatem, że strach się pojawi – powinniśmy wręcz go oczekiwać. Nie oznacza to jednak, że niepokój oraz stres powinny nas powstrzymywać przed działaniami i blokować proces zmian. I o tym generalnie traktuje niniejsza publikacja.

Co więcej w książce „Filozofia Kaizen”?

W książce opisanych jest sześć różnych strategii, które w duchu Kaizen mają Wam pomóc w procesie zmian. Dla mnie, najciekawsze i najskuteczniejsze są dwie z nich. Pierwsza, to zadawanie sobie prostych pytań w celu pozbycia się strachu i zapoczątkowania w umyśle procesów twórczych. Druga, to podejmowanie drobnych działań zapewniających sukces. Wszystkie strategie są spójne z założeniami coachingu, który realizuję i świetnie wpisują się w cały proces.

Książka „Filozofia Kaizen” jest moim zdaniem jedną z lepszych pozycji skierowanych do osób, które dążą do zmian w swoim życiu. Napisana prostym językiem, konkretna, niezbyt obszerna (będzie to plus dla zapracowanych!), zawierająca bardzo praktyczne wskazówki, a także przykłady.